Nowa ewolucja

małpa

graphics CC0

Tomasz Kucina

Nowa ewolucja–

 

w kenozoiku zaraz na początku wymyślono
masowe wymieranie

konwergencja nie była wtedy działem ekonomii

odbiło się na kredzie 
i weszło w trupa dinozaura oficjalnie i bez PKB

za dużo irydu – samobójstw planetoid

2 miliony lat wstecz w czwartorzędzie i plejstocenie
pierwszy tępy Homo sapiens – zabrany  na OJOM

zadziałała perfidna radiacja adaptacyjna

w strukturach alternatywnych ekosystemów
zięby Darwina stały się do siebie tak podobne

że każda zapragnęła osobistego dzioba

a dokąd zmierza ewolucja współczesna
z pietyzmem dopieszczana w wojskowych laboratoriach?

skoro zaplanowałeś bez Wiary – pozostają układy scalone

pochowany będziesz we wraku wirtualnej jaźni
bo nigdy nie umiera

2 myśli na temat “Nowa ewolucja

 1. Co rozumiesz pod terminem wirtualna jaźń i dlaczego miałaby być nieśmiertelna? Ja uważam że to Bóg stworzył rozkład i destrukcję,by umożliwić światu ewolucję .
  Pozdrawiam:))

  Polubienie

  1. Chcąc rozumieć moje teksty powinnaś otworzyć różne kanały percepcji. Nie należy czytać tych tekstów zbyt dosłownie. Wirtualna jaźń jest akurat tutaj mega popularnym stylem dla życia współczesnej cywilizacji i metod autoprezentacji. Współcześni ludzie (my) – (również ja) przedkładamy świat wirtualny nad inne priorytety, takie są ogólne trendy nic tu nie zmienimy, i ja też nie mam potrzeby zmieniania niczego, czytaj własnych i niewłasnych przyzwyczajeń, sposobów i doświadczeń w czerpaniu przyjemności, życiu zawodowym, nie mam zamiaru też gorzej traktować internetowych znajomych czy przyjaciół. Natomiast, istotnie wirtualna rzeczywistość (stała się specyficznym rodzajem jaźni) wkracza milowym krokiem w życie człowieka XXI wieku, to dotyczy już nie tylko powszechnej robotyzacji systemów produkcyjnych czy maszyn, ale i np. biogenetyki, wdrażania sztucznej inteligencji w komunikacji pośredniej i bezpośredniej w życiu jednostek. Po godzinach pracy ludzie też spędzają czas głównie w sieci. Sieć stała się więc niejako nową religią, a gdyby nawet nie religią to na pewno użyteczną z pozoru metodą na zaistnienie, wpisanie się do wybranego „sztucznego” zbioru, kanonu, grupy dyskusyjnej, politycznej koterii, artystycznego nurtu, i innych tworów ideologicznych, pozostanie w pamięci internautów jest niemal WYMOGIEM. O proszę choćby – ty – czy – ja – piszemy wiersze i publikujemy – oczywiście po to by w ten sposób zaistnieć w tej wirtualnej i globalnej wiosce cybercwaniaków, ludzie po prostu zaczęli wierzyć w ten świat, skoro w niego wierzą to jest on dla nich rodzajem substytutu – WEBmorficznego Boga. Moim zdaniem (ale tylko moim – i mam prawo do własnego zdania) JEST TO GROŹNE, i o tym opowiada ten wiersz w epilogu. Ów „wrak wirtualnej jaźni” tu będzie symbolem tego trendu „podmiankowego” dla ważnych wartości, np. wiary, moralności i teleportacji ich – na wirtualne fantazje, Tak oto tworzymy wyalienowaną cywilizacje – zamkniętą w czterech ścianach, czyli we „wraku” własnego sumienia. Ten świat wirtualny nigdy nie umiera w sensie, że w internecie nic nie ginie, niestety to bardzo mierna i uboga (moim skromnym zdaniem) formuła osiągania „wieczności” i zbawienia w sensie (celu, wytycznej, czy słusznej drogi gatunku) – i bardzo kiepska moralnie.

   P.S.
   Bóg nie stworzył żadnej destrukcji – czytasz zapewne Boga jako system zjawisk fizyczno-chemicznych i tak go rozumiesz. Nie będę ciebie tutaj instruował w tematach teologicznych (bo teologiem ani duchownym nie jestem), każdy ma swój rozum i poglądy, nie o to chodzi w liryce by kogoś przekonywać do czegokolwiek. Tu wyrażamy raptem wrażenia, urzekamy się światem i są to mega subiektywne reakcje – więc nie będziemy tu umoralniać się wzajemnie. Ty piszesz mi w komentarzu o osobistym rozumieniu Boga – PO CO? To przecież mój wiersz, i to ja wykładam tu wrażenia, zaliż nie wnikam w twoje poglądy, i nie mam zamiaru ciebie zmieniać w kwestii definiowania Boga a i również w innych kanałach subiektywnych. Wyłożyłem własny stan emocjonalny w tym akurat tekście – TAKI, i nie ma to nic a nic wspólnego z tobą. Pozdrawiam 😉

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.