Gdyby

graphics CC0

Tomasz Kucina

Gdyby-

palinoida do eposów


kraino nadwiślańskich widunów i południc

wolna
dumna
i niepodległa
dopieszczam w trybie apologety
całuję w czoło!

od wieków tu żyliśmy

w eremie podszeptów i przepowiedni
ozuci
w szorstkie cilicium
wergiliuszowskich Eneid
werbalni i piękni

spisani w annałach

w genach słowiańskich
zatrważa
ogrom cierpienia
czereda
epokowej martyrologii

ośla włosiennica parzyła nas w karki

sam nie wiem
doprawdy
jakim to słowem
dopieścić wolność
i godnie ją spożytkować

dlatego palinoida do prototypu eposów

Lechiada ze znakiem orła
pod pazur mitologii
jesteś
nawet ciut rzymska
ukochana kraino

świadoma i doświadczona

taką od wieków bronić
przychodzi nam
tu Legionom
ruganą i ocalaną
o pamięć zatroskaną…

pod porównaniem klęsk Arauzjony

czynów zbożnych ma macierz
uciemiężonych prababko
pod ostrzałem najeźdźcy
jak wydumani Teutoni i Cymbrowie
palili miasta i wioski

gwałcąc granice suwerennej Polski!

licznego agresora
kordonem zaborców
przekraczając Rubikon
pospolity patriota
oręż zaskarbiał świadomie!

najdalej nam do pręgierza

do bicza
własnej niedoli!
u celu i kresu wytrzymałości
byłaś Ojczyzno ofiarą
zaprawiona nierządem. pod butem…

jak autochtona Himmerlandu

z jutlandzkich ciemnic
Lugiusa i Boiorixa
wybawili ciebie
lechiccy patrioci
dumni i nieugięci

czołem bili oddani…

od wieszcza… Epopeja
Viennis Kalińskiego
Sobiesciada Ustrzycki
Stara baśń Kraszewskiego
Reymontowscy Chłopi

Chwała i Cześć- Bohaterom!

*gdyby łatwo można było określić czym jest szacunek dla Ojczyzny, ale to kwestia stricte osobista.

*tekst tylko w fikcyjnej paraleli historii ojczyzny do Cesarstwa Rzymu, ludów Cimbri i Teutonu i batalii pod Arausio, w zamierzonej zaplanowanej koncepcji autora.

 

4 myśli na temat “Gdyby

    1. Świetny komentarz w żartobliwym entourage’u 😉

      Istnieje takie przeświadczenie, że Z. Herbert nota bene – Lwowianin właśnie uważał się (pośrednio) za obywatela Rzymu?, zapewne chodziło mu o pewien model cywilizacyjny, i raptem w wyobraźni poetyckiej, łacińska tradycja, także i grecka była zaliż opoką dla rozwoju kultury naszego kontynentu. Na pewno bliżej Herbertowi do Imperium Romanum niż np. do kultury Bizancjum. W Polsce był jeszcze sarmatyzm, dziś już może rozumiany jako rubaszny, ale szlachciury polskie uważały się za potomków Eneasza😉 , hahaha. Herbert twierdził, że każde pokolenie przed groźbą zawiśnięcia w próżni ideologicznej musi zdobywać się na dialog z historią, by stanąć w szacunku dla ideałów W OGÓLE, uważał , iż tradycja rzymska doskonale do tego się nadaje. I chyba miał rację. 😏 Oczywiście z perspektywy chrześcijanina nie stanowi to idealnego szablonu, zwłaszcza dla algorytmu wiary katolickiej, jest jakby lekko sprzeczne z podstawami nauczania Syna Bożego – i tego o czym nauczał w Jerozolimie zwłaszcza podczas Wielkiego Tygodnia, ZDAJE SOBIE SPRAWĘ z wagi twojej uwagi w komentarzu. Chrystus ukrzyżowany przez Rzymian, przez Poncjusza Piłata, itd., rozumiem, wiem o co chodzi…🧐, no ale powinniśmy chyba mieć jako naród jakąś podstawę historycznego ideału konserwatywnego?, Herberta jak rozumiem przerażał nihilizm kultury mu współczesnej, dlatego tak blisko mu było do Rzymu. Uważam, dziś ten nihilizm ma jeszcze potężniejsze podstawy w zachowaniach społeczeństw. Wziąć pod uwagę pokolenie naszych dziadów, rodziców a dzisiejszą młodzież? – jaka kolosalna różnica w jakości historycznej świadomości – na niekorzyść tych młodszych…

      Uwielbiam tego kultowego poetę, najbardziej ze wszystkich na świecie. Nie wiem dlaczego, ale jest mi bliski w sumieniu i wartościach. Niezłomny, czysty w zasadach życia. Mam nadzieję, że Herbert metaforycznie „przyjedzie kiedyś do Rzymu w orszaku prokonsula”… 😆!

      Cóż, ten tekst, jest w jakimś stopniu wiarygodny i w głębokim szacunku do poglądów poety.

      Coś zawsze w środku ma nas w posiadaniu,… 😉😆

      tak, jestem katolikiem, i mam nadzieję, że nie przerażam czytelnika tylko dlatego, że z szacunkiem odnoszę się do cywilizacji rzymskiej jako tej właściwej dla paradygmatu kultury Europy, oraz – że szanuję i uwielbiam Herberta? A jeżeli już tak ktoś pomyśli, to trudno…, i bardzo żałuję, że zbaczam z pewnego kursu wiarygodności…, lecz na serio we współczesnym świecie trudno odnaleźć wiarygodne kierunki? Naprawdę trudno mi by było się wzorować na ideologiach lewicowych, anarchizmach społeczeństw, mniej cenię nawet podstawy pozytywistycznego racjonalizmu, bo kojarzą mi się bardziej z procedurami materialistycznymi, bliżej mi do romantycznych wartości, tam gdzie duchowość naszych wieszczów. Jednak i tam ktoś na upartego może odnaleźć coś co sprzeczne z kulturą katolicką?, to chociażby… przesądy, gusła, irracjonalizm, cała kultura przedchrześcijańska – która była punktem odniesienia dla romantyków może być rozumiana i interpretowana jako wroga ku katolicyzmowi ze względu chociażby na politeizm itd.,

      … reasumując… najbliżej mi do tradycji łacińskiej. Zresztą podstawa mojej katolickiej wiary ma normę rzymskokatolicką, tradycyjną, więc chyba da się mnie jakoś zaakceptować? 😆Nie możemy wykluczać się z powodów niuansów? Każdy jest inny, każdy jest sobą.

      Dziękuję za słówko, pozdrawiam. Kurde, nie zasłużyłem na porównania do Wieszcza, dlatego trochę dłuższy komentarz, usprawiedliwiający. Mówią, winny się tłumaczy 🙂🤔🙂

      Polubione przez 2 ludzi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.