Paskudny „różny” człowiek

graphics CC0

Tomasz Kucina

Paskudny „różny” człowiek-

ironia literacka

jestem z blachy lub niklu. błyszczę ci przykładem… 

jesteś brzydkim karłowatym Afrykańczykiem

na głowie dźwigasz dzbanki!

robotem jestem. i wykonuję swą robotę w algorytmie

żyję pod rdzą. uzupełniany szpachlą

a ty w plemiennej kohorcie lepisz brudne garnki

przeklinam twe bóstwo Enkai także inne wysoce przykładne

bez wiary w mą technologię – zginiesz!

zaklinam więc cyberprzestrzeń

podczas gdy ty uprawiasz cielesne obrzezanie

kobiety twe obnażają obwisłe wymiona

a naszym… często zwierają obwody…

własne wecujesz: tłuszczem. kozim mlekiem. popiołem…

i czerwoną ochrą…

a tutejsze puchną od botoksu i prochów!

odcięta od świata w porze suchej twa Dolina Omo

i mój chłodny kontynent częściej – w kwarantannie

twych wiernych nałożnic wargi przekłute krążkami…

kacykowi wioski krowami płacisz – za nie!

a nasze dżetowane… na ulicach udają wyzwolone krowy!

oceanami oblany dookoła brodzisz w piachach. spragniony!

twoją w[o]dę przepuszczam przez filtry w kasynie

i filtry mnie chronią…

przed słońcem piaskiem w wypasionych kurortach

oto ty! wolny i niezależny… niezmechanizowany!

mniej oświecony! i ledwo oświetlony!

oto ja! za wszystko ode mnie zapłacisz w naturze

jestem kółkiem w maszynie. jarzmem. mechanizmem boleści!

żarnikiem nie twojej żarówki…

świecę ci przykładem…

Uwaga! Ważne:

* tekst jest subiektywną intelektualną ironią dotyczącą wspólnej – często niepotrzebnie weryfikowanej na rasy, systemy, i modele życia – cywilizacji, każda bowiem posiada zarówno przywary i zalety. W zamierzeniu autora (moim), nie należy weryfikować co do wartości tym bardziej jakości czy wyższości – tradycji, kultur oraz zwyczajów – w ogóle, bo wszystkie są równouprawnione. Dlatego powstał ten tekst, by wskazać, że wszędzie, zatem w dokładnie każdej kulturze – odnajdujemy – plusy i minusy. Zresztą nie posiadamy odpowiednich narzędzi weryfikacyjnych, by prawidłowo zdefiniować – co jest dobre a co złe. Tekst nie zawiera rasistowskich inklinacji, wręcz przeciwnie, odwołuje się do zbiorowej, cywilizacyjnej potrzeby tolerancji – i poprzez literacką ironię

*autor wyznaje zasadę dobrowolnego modelu mieszania się kultur, gdy te kultury chcą się przenikać cały proces ich oddziaływań ma kontekst rozwojowy, dydaktyczny i ubogacający je wszystkie, ale gdy nie zachodzi ten warunek, i choćby jedna z nich nie spełnia wymogu wzajemnej tolerancji z dowolnego powodu, lepiej by szły osobnymi drogami, w poszanowaniu warunków pokoju, ładu i porządku. To pogląd tylko stricte subiektywny, nieobligujący w żadnej przestrzeni i prawie. Osobisty.

 

12 myśli na temat “Paskudny „różny” człowiek

  1. Babel? Języki pomieszane, nacje, narody, obyczaje, rasy, i chyba nie wszędzie musi być identycznie. Tak zaplanował sam Pan Bóg, bo ludzie chcieli dotrzeć do Nieba i budowali wieżę. Zatem, chyba powinniśmy uznać cywilizacyjną różnorodność – za coś całkiem naturalnego. I o tym jest ten zaledwie lekko ironiczny tekst, może i nawet ciut kontrowersyjny – pal sześć! 😉🥴. Tak oto sobie zinterpretowałem Twój ciekawy komentarz 🙂

   A byłem,byłem… wcześniej dziś u ciebie na blogu, zalajkowałem piękne błękitne motyle, od kilku miesięcy mam też takiego niebieskiego motyla w nagłówku bloga.

   Pozdrawiam serdecznie!

   Polubione przez 1 osoba

   1. Mądry, mądry, zaraz mądry, dorzuciłem, tam wpis u ciebie, pod postem pt. „Zoo”. Mogą być literówki, bo na szybko i na kolanie pisane. Tylko nie wiem, czy ten komentarz się dobrze wysłał, bo widzę moderujesz komentarze (i słusznie), w razie czego interweniuj to doślę, skopiowałem go sobie – na wszelki wypadek, acha, jak masz życzenie, to wstaw wyszukiwarkę na bloga, łatwiej dotrzeć do konkretnego miejsca (wpisu). Pozdrawiam 🤟

    Polubione przez 2 ludzi

  1. O to super. W dzieciństwie słuchało się Sepulturki. Proponuję, późniejszy projekt braci Maxa vokalisty Sepultury i Igora (perksja), pod „krypto-nimem – nazwiskowym” a mianowicie –> Cavelera Conspiracy , dołączył Marc Rizzo z Soulfly, oraz z Gojira – Joe Duplantier – proponuję na prolog utworek „Warlord” – MEGA! – ale pewnie znasz. Teraz miej zahaczam o thrash . Ale kiedyś słuchało się non stop. Pzdr.

   Polubienie

  1. Tak. I utwór szczególnie gorzki. Ironia ma tutaj (w tekście), charakter przestrogi dla prób definiowania różnych kultur, zwłaszcza ich oceny, weryfikacji co do zasadności zastosowania praw lokalnych, krytyki zwyczajów, oceny sumień. Po prostu, przez pryzmat własnych doświadczeń, wychowania, estetyki – nie należy (moim zdaniem) – dokonywać porównań i analiz decyzyjnych. Ważna jest tolerancja. Natomiast, nie zawsze możliwa do ZASTOSOWANIA… dlatego czasami w razie ewentualnych różnic cywilizacyjnych- lepiej iść OSOBNYMI DROGAMI, bo konflikty budują zagrożenia. Należy wybierać – najlepsze warunki (najlepiej optymalne) dla anihilacji konfliktów cywilizacyjnych w zarodku, albo inaczej wybierać „mniejsze zło”. Oczywiście, gdy tylko istnieją odpowiednie warunki dla przenikania się kultur – należy to promować i angażować się silnie w takie sytuacje. Piękne, ubogacające jest przenikanie tradycji, kultur, i poglądów, ale tylko w warunkach szeroko rozumianej tolerancji. Ja mam takie zdanie w tej kwestii. To tylko osobisty pogląd. O tym „opowiada” mój tekst, a ironia ma charakter przekorny.

   Dziękuję ci za komentarz, który zmusił mnie do obszernego komentarza. Pozdrawiam. Kwiatek for you –> 🌺 Pzdr 🙂

   Polubione przez 1 osoba

   1. Pełna zgoda na ten sposób pojmowania świata ludzi i różnic między nimi, które w sposób oczywisty są często zdeterminowane miejscem w którym przyszło nam żyć. Istotne jest to, żeby „przenikać się” kulturami z KULTURĄ oraz nie mylić tolerancji z pobłażliwą protekcjonalnością wynikającą często z poczucia własnej wyższości. Dziękuję za ciekawy komentarz.

    Polubione przez 1 osoba

   2. No to fajno! 😉 Oczywiście, protekcjonalność jako definicja zarozumiałości i lekceważenia innych ludzi – to zło – TOTALNE, aby tylko nie totalitarne – choć tu synonimiczność wynika. Moje stanowisko dotyczące ewentualnych osobnych dróg cywilizacyjnych (kulturowych) jest stricte racjonalne. Wynika z potrzeby zachowania godności człowieka, bo powiedzmy statystyczny Europejczyk jest zwolennikiem wolnych religii, równouprawnienia kobiet, dostępu do wykształcenia, praw człowieka, praw obywatelskich, szacunku dla zwierząt, ładu moralnego, są jednak kultury, które nie dostosują się do takich warunków, i zaklinanie zmiany ich mentalności jest powiedzmy sobie jasno –> karykaturą rzeczywistości. Trzeba to rozumieć, jest wiele przyjaznych kultur i tradycji, kultura Słowian mieści się w systemach tolerancji i może, oraz ma prawo komunikować z podobnymi kulturami, i to się dzieje. Od zawsze. Masz 100%ową słuszność w stanowisku, które referujesz. Zgadzamy się!👍

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.